Dlaczego kleszcze są niebezpieczne

Dzisiejszy świat, w pełni opanowany i kontrolowany przez gatunek ludzki, często zdaje się zapominać o czekających go zagrożeniach ze strony zwierząt, nad którymi pozornie przejął kontrolę. Nie ulega wątpliwości, iż człowiek bez swojego otoczenia, które zbudował i które kontroluje, często nie jest sobie w stanie poradzić sam na sam z otaczającymi go zwierzętami i owadami. Świetnym tego przykładem jest sytuacja, gdy naprzeciw siebie staną człowiek i wszystkim dobrze znany niebezpieczny pasożyt kleszcz. Ponad wszelką wątpliwość owady te są niebezpieczne zarówno dla gatunku ludzkiego, jak i dla innych zwierząt ze względów, które wymienię poniżej.

Na samym początku jednak należy wprost stwierdzić fakt, iż kleszcze bez wątpienia są niebezpieczne. Jednym z podstawowych powodów, dlaczego tak się dzieje jest fakt, iż te małe niepozorne owady przenoszą wiele różnych chorób, a niektóre z nich są już zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia. Dobrze wszystkim znane Kleszczowe Zapalenie Mózgu, które jest wirusem zagrażającym naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Wirus ten może być wprowadzony do naszego organizmu nawet za pierwszym ukłuciem kleszcza wielkości jednego milimetra, i poczynić duże spustoszenie w organizmie. Efektem działania takiego wirusa w naszym organizmie może być nawet częściowy zanik mięśni, oraz niedowład różnych kończyn naszego ciała w taki sposób, iż koordynacja ruchowa jest poważnie zaburzona. Kolejną niebezpieczną chorobą przenoszoną przez tych małych niepozornych zabójców, jest zapalenie opon mózgowych, które podobnie jak kleszczowe zapalenie mózgu, jest chorobą, która bezpośrednio zagraża naszemu dobremu zdrowiu, kondycji całego ciała, a nawet choroba ta zagraża naszemu życiu, atakując bezpośrednio najważniejszy organ w naszym ciele, czyli mózg. Dodatkowo warto wspomnieć, iż najgroźniejsze choroby przenoszone przez kleszcze jak dwie wspomniane wyżej, oraz borelioza, wykazują swoje działanie i aktywność w naszym ciele dopiero po określonym czasie, najczęściej wtedy, gdy choroba jest już w zaawansowanych stadium, a leczenie jest utrudnione.

Dlatego więc kleszcze są tak niebezpiecznymi nosicielami różnych chorób. Również z tego względu, iż ich sposób niejako polowania na ofiarę jest również bardzo wyrafinowany. Często oprócz spadania z drzew na potencjalne ofiary jak zwierzęta, czy ludzie, kleszcz potrafi niejako wytropić swoją ofiarę po oddechu, ponieważ są bardzo wyczulone na nasz oddech. Tak, więc dlatego są one tak niebezpieczne.