Wypadające włosy

Również u zdrowego człowieka wypadanie włosów, w pewnych ilościach, jest czymś normalnym. Zbytnie gubienie włosów może mieć podłoże chorobowe, aczkolwiek nie bez znaczenia jest ich odpowiednia pielęgnacja, odpowiednie odżywianie i dostarczanie organizmowi wskazanych składników bezpośrednio mających wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Co rusz powodem utraty włosów bywa stres, apatia, ale również schorzenia tarczycy na przykład. Łysienie może być skutkiem niepożądanym zazywania leków, mających pomóc w innych schorzeniach. W ulotce informacyjnej jakiegokolwiek leku powinny być umieszczone informacje dotyczące działań ubocznych. Skoro utrata włosów może być uzależnione od terapii, po zakończeniu objawy powinny ustąpić. Jeśli wypadanie włosów spowodowane jest niedoborem budulców, minerałów czy witamin odpowiednie ich aplikowanie powinno zlikwidować kłopot. Zwykle anemia może mieć wpływ na kondycję włosów, więc na wszelki wypadek warto sprawdzić poziom żelaza we krwi.

Faceci częściej niż panie zapadają na łysienie androgenowe. Choroba ma podłoże hormonalne. Charakterystyczna utrata włosów na tzw. zakolach albo na szczycie głowy (u kobiet) to oznaka tej choroby. Oczywiście i inne stany chorobowe mogą wpływać na zbytnie łysienie. Może to być np. toczeń rumieniowaty, schorzenia zakaźne czy nawet gorączka trwająca parę dni. Przeważnie sami powodujemy wzrost wypadania włosów na skutek niewłaściwej ich pielęgnacji. Nader częste suszenie, prostowanie czy koloryzacja bardzo je osłabia. Wtedy ograniczenie tych zabiegów i właściwe zregenerowanie włosów poprawi ich wygląd i kondycje. Nieprawidłowe pielęgnowanie włosów może z czasem doprowadzić do chorób skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To z kolei przyniesie znaczne ubywanie włosów.

Zdrowy człowiek gubi dziennie aż kilkaset włosów. W sezonie jesiennym i wiosennym to kilka razy więcej. W tym okresie wzmożone dbanie o stan skóry głowy i włosów pozwala ograniczyć powyższy proces. Wskazana jest nie tylko higiena, ale i suplementacja ogólna organizmu.

Więcej info: na porost włosów forum