Jak wyeliminować niepotrzebne rośliny z uprawy?

Na rynku istnieje wiele różnych środków ochrony roślin, które mogą przykładowo zapobiegać nadmiernemu rozwojowi chwastów w uprawach.

Zasadniczo ograniczają one rozrost roślin na różne sposoby, zazwyczaj hamując wzrost, ale także mogą prowadzić do schnięcia. Zasadniczo na rynku jest bardzo wiele herbicydów, jednak posiadają podobny skład, zawierają przykładowo glifosat to jeden z herbicydów hamujących biosyntezę aminokwasów, z których roślina buduje między innymi swoje enzymy. To sprawiło, że był to najbardziej opłacalny herbicyd w historii.

Jest to środek który działa na wszystkie rośliny, dlatego też nie powinno się go stosować na uprawy, jednak można zastosować go przed wysiewem, aby wyeliminować wszystkie inne rośliny, które będą niepożądane w uprawach. Jednak najczęściej wybierane są herbicydy które działają selektywnie, wówczas środek działa na określone rodzaje roślin. Nie uszkadzają przy tym roślin uprawnych.

Dzięki temu zwalczanie chwastów może mieć miejsce również wtedy, gdy ziarno już kiełkuje.

Można na długi czas zatrzymać kiełkowanie chwastów, co ma na celu ochronę rośliny uprawnej, która w pierwszej fazie wzrostu będzie potrzebowała dostępu do słońca, wysokie chwasty mogły by ograniczać promienie słoneczne. Oczywiście kiedy będziemy chcieli wykonać oprysk, należy wybrać odpowiednie warunki pogodowe, kiedy nie zapowiadane są opady deszczu. Woda mogłaby zmyć herbicydy z roślin zanim zaczęły by należycie działać. Zbyt gorący słoneczny dzień nie jest także sprzyjający ponieważ sucha ziemia nie może przyjąć herbicydów działających na korzenie rośliny. Zatem jeżeli chcemy wyeliminować rzepak w ziemniaku, trzeba zwrócić na to szczególną uwagę. Trzeba dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, aby właściwie dobrać proporcje dawkowania, Herbicydy najczęściej będziemy rozpuszczali w wodzie, zatem należy zadbać o odpowiednia ilość na określoną ilość wody. Trzeba także sprawdzić jaka ilość powinna być rozpylona na każdy hektar upraw.